بیشتر بخش های تولید از جمله خودروسازی، الکترونیک، لوازم خانگی و صنایع نظامی از واشرها در تولیدات خود استفاده می کنند. اما واشر دقیقا چیست؟ واشر یک ابزار آب بندی است که از متریال با قالیت تغییر شکل ساخته شده است که این مواد معمولا به صورت ورق یا حلقه ای می باشند. واشرها یک بخار عایق در برابر فشار بین سطوح در تماس ایجاد می کند که مانع از خروج هوا یا گاز از بین دو سطح می شود. این آب بندها معمولا هدفشان این است که در مقابل فشار، تغییرات دما و در بعضی مواقع نیروهای الکتریکی یا الکترومغناطیسی مقاوم باشد. به علت اینکه از نیروی فشردگی استفاده می شود، یک واشر عموما قابلیت چکش خوری بالاتری نسبت به قطعاتی که با آنها در تماس می باشد، می باشد. از این رو قادر می باشد که شکل آن به شکل سطح سخت تری که با آن در تماس است، در آید.

واشرها در انواع مختلف با ویژگی های متفاوت در دسترس می باشد. انتخاب یک واشر مناسب، یک گام مهم در فرایند ساخت در صنایع مختلف می باشد. واشرها می تواند رنج بالایی از متریال ها را شامل شود از جمله: آهن، لاستیک، پلاستیک، چوب پنبه، فوم و کامپوزیت. همچنین واشرها در طراحی های گوناگون مانند تک لایه، دو لایه، مارپیچی و انواع واشرهای دیگر می باشد.. پیدا کردن ترکیب صحیح متریال و طراحی در واشرها بستگی به کاربرد دقیق واشر و هزینه مورد نظر واشر در پروژه دارد.

آیا واقعا استفاده از واشر ضروری می باشد؟

به این علت که واشرها نقش مهمی در اتصال دو سطح ایفا می کنند، تعداد زیادی از قطعات را می توان یافت که همین وظیفه را حتی بهتر انجام دهند. در فعالیت هایی که احتیاج به یک آب بند دارد که یک محفظه خارجی را از محفظه داخلی جدا کند، مانند یک یونیت که از نشتی آب جلوگیری می کند، معمولا نیاز به یک واشر دارد. اگرچه برای پر کردن گپ مونتاژ بین اجزا، سازنده ها معمولا از یک اسپیسر یا یک شیم استفاده می کنند.

به همین ترتیب، اورینگ ها نیز مشابه واشرها هستند و طراحی نسبتا مشابهی دارند. برخلاف واشرها، اورینگ ها از لاستیک ترکیبی یا پلیمر پلاستیکی ساخته می شوند که تنها به فرم دایره ای ساخته می شوند. اورینگ ها بسیار مقاوم و قابل اعتماد در آب بند کردن اجزا بوسیله ایجاد یک محفظه دور محیط ناحیه ای که باید آب بند شود ، می باشند. به علاوه اورینگ ها بوسیله سطح مقطع دایره ای خود متمایز می شوند، همچنین مقاومت بالای خود در برابر فشار که آنها را در بعضی از کاربردهایی که استفاده از واشر ممکن نیست، ممتاز می سازد.