سیستم خنک کننده هر ماشین دارای پنج جز می باشد. رادیاتور، درب رادیاتور، شلنگ ها، ترموستات و واترپمپ. واترپمپ در حقیقت قلب این سیستم می باشد. همانطور که قلب شما خون را در بدن شما به گردش در می آورد، واتر پمپ نیز مایع خنک کننده را در داخل موتور به گردش در می آورد.

واترپمپ توسط یک تسمه، زنجیر یا دنده به گردش در می آید و تنها هنگامی که موتور روشن است کار می کند. واترپمپ ها یک عمر مفید دارند و دیر یا زود باید جایگزین شوند. عمر واترپمپ ها به عمر بلبرینگ و فیبر و فنر استفاده شده در آن برمی گردد و برای واترپمپ های مختلف از ۱۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ کیلومتر کار می کند.

واترپمپ ها این گونه نیستند که دچار فرسایش شوند؛ آنها خراب می شوند. به عبارت دیگر یا کار می کنند یا کار نمی کنند. واترپمپ ها در دو صورت خراب می شوند: یا دچار نشتی می شوند یا بلبرینگ آنها به شدت صدا می دهد. نشتی یا داخلی می باشد که مربوط به فیبرو فنر (mechanical seal) می باشد یا مربوط به محل نصب آن روی موتور می باشد.

اگر شما یک صدای غیر معمول از سمت واترپمپ در موتور شنیدید، زمان تعویض آن فرا رسیده است. همچنین اگر نشتی آب را ازز سمت واترپمپ مشاهده نمودید، باید تعویض شود. همچنین در صورت مشاهده خنگ کننده در مسیرهای سر سیلندر، به معنی خراب شدن واترپمپ می باشد. بسیاری از واترپمپ ها قابل مشاهده نیستند، چون در زیر یک کاور پلاستیکی قرار دارند و برای مطمئن بودن از خراب بودن واترپمپ باید به تعمیرگاههای معتبر مراجعه نمود.

اگر واترپمپ شما بوسیله تسمه تایم به چرخش در بیاید، در این صورت هنگام تعویض تسمه تایم، باید واترپمپ هم تعویض شود بیشتر واترپمپها باید بین ۴۰،۰۰۰-۶۰،۰۰۰ کیلومتر تعویض شوند. باید به این نکته توجه شود که هنگام تعویض تسمه تایم، ۹۰% از کاری که مکانیک انجام می دهد با واترپمپ یکسان می باشد، برای همین تعویض واترپمپ هنگام تعویض تسمه تایم مقرون به صرفه می باشد.

همچنین اگر واترپمپ شما نشتی بدهد(در صورتی که با تسمه تایم به چرخش در بیاید.) شما باید تسمه تایم خود را عوض کنید، در صورتی که مایع خنک کننده به تسمه آسیب زده یاشد. برای همین است که توصیه می شود که هنگام تعویض یکی از این دو، دیگری نیز تعویض شود.

واترپمپ هایی که در کافیا عرضه می شود، توسط کارخانه هایی ساخته می شود که به خودروسازان نیز همان واترپمپ با همان کیفیت را عرضه می کنند. این واترپمپ ها تمامی تست های خودروسازان را از جمله تست نشتی، تست دبی، تست فشار و تست دوام را گذرانده اند. از این رو مصرف کنندگان با اطمینان خاطر می توانند از واترپمپ های کافیا استفاده کنند.