لنت ترمز بخش مهمی از سیستم ترمز خودروی شما می باشد هر دفعه که شما پدال ترمز را فشار می دهید، این نیرو توسط سیستم هیدرولیک به کالیپر شما وارد می شود. کالیپرها لنت ترمز را به دیسک ترمز ها فشار می دهد، فشار و اصطکاکی که بین لنت ترمز و دیسک چرخ بوجود می آید باعث می شود که ماشین شروع به کم کردن سرعت کند. لنت های ترمز از جنس های مختلف ساخته شده است و تا زمانی که آنها گرما و انرژی را در هنگام ترمز جذب می کنند، موجب اصطکاک زیادی در لنت می شوند. برای همین است که نیاز است هر چند وقت یکبار لنتهای خود را تعویض نمایید. هنگامی که لنت های ترمز را برای ماشین خود انتخاب می کنید، باید نوع خودروی خود را در نظر بگیرید و شرایطی را که خودرو در آن عموما رانندگی می کند را نیز در نظر داشته باشید.

لنتهای ترمز از متریال نیمه متالیک، ارگانیک و سرامیک ساخته می شود و هر کدام از آنها دارای مزایب و معایای مربوط به خود می باشند. در این جا ما معرفی کلی از هر متریال ارائه می دهیم.

لنت های ترمز نیمه متالیک

بیشتر خودروها از لنتهای ترمز نیمه متالیک استفاده می کنند این لنتها از رگه های فلز مس، فولاد، گرافیت و رشته های برنج با رزین تشکیل شده است. این نوع متریال برای خودروهایی با استفاده روزمره بسیار مناسب می باشد. خودروهای سنگین مانند وانت ها و کامیون ها که وزن آنها نسبتا بالا می باشد و نیاز به نیروی ترمز گیری بالا دارند نیز از لنتهای نیمه متالیک استفاده می کنند. تولید کنندگان لنتهای نیمه متالیک فرمول های متفاوتی استفاده می کنند که در نتیجه کیفیت لنت های سازندگان مختلف با هم متفاوت می باشد.

 • لنتهای نیمه متالیک کارکرد بسیار خوبی دارند و در صورتی که از متریال با درصد مناسب استفاده شوند، عمر نسبتا بالایی دارند
 • این لنتها اقتصادی هستند.
 • لنت های نیمه متالیک معمولا از انواع دیگر لنت ها سنگین تر هستند و به میزان بسیار اندگی بر میزان مصرف سوخت خودروها تاثیر می گذارند.
 • با گذشت زمان، هنگامی که لنتهای ترمز به میزان اندکی ساییده شدند، امکان ایجاد نویز در هنگام ترمزگیری ممکن می شود.
 • بهترین حالت ترمزگیری برای لنت های نیمه متالیک زمانی است که آنها گرم می باشند. از این رو در آب و هوای سرد، این لنتها برای گرم شدن نیاز به زمان دارند، از این رو در ابتدای کار اندکی تاخیر در ترمز گیری مشاهده می شود.
 • شما می توانید لنتهایی با ترکیب سرامیک و آهن انتخاب کنید این انتخاب می تواند به شما نکات مثبت لنت های سرامیکی را عرضه کند، اما این انتخاب نیاز به هزینه بالاتری دارد.

لنت های ترمز ارگانیک

لنت های ترمز ارگانیک از مواد غیر آهنی مثل شیشه، لاستیک و رزین از جنس کولار تشکیل شده است. این لنتها نرم تر هستند و در دمای بالاتر عملکرد بهتری دارند، زیرا دمای بالاتر باعث چسبیدن بهتر ذرات تشکیل دهنده آن می شود. در گذشته لنت های ارگانیک از آزبست نیز استفاده می شد، اما بعدا مشخص شده که در هنگام ترمز، اصطکاک ایجاد شده در آزبست باعث ایجاد یک گاز سمی می شود که برای انسان بسیار خطرناک می باشد. برای همین است که سازنده ها از این ماده دیگر استفاده نمی کنند و لنت های ارگانیک جدید با نام لنت های ترمز ارگانیک بدون آزبست نامیده می شوند.

 • لنت های ترمز ارگانیک بعد از استفاده طولانی مدت معمولا ایجاد نویز نمی کنند.
 • این لنت ها خیلی دوام بالایی ندازند و نیاز به این دارند که زودتر عوض شوند همچنین آنها گرد و خاک بیشتری تولید می کنند.
 • لنت های ارگانیک دوستدار محیط زیست هستند و هنگامی که مصرف می شوند به طبیعت آسیب نمی رسانند. همچنین گرد و خاک آنها نیز مضر نمی باشد.
 • این لنت ها به خوبی لنت های نیمه متالیک عمل نمی کنند و از این رو برای خودروهای سبک و همچنین مواقعی که نیاز به ترمزگیری شدید نمی باشد مناسب تر می باشد.

لنت های ترمز سرامیکی

لنت های ترمز سرامیکی عموما از فیبرهای سرامیک و متریال دیگری که به همدیگر چسب شده اند استفاده می شود. همچنین ممکن است که از فیبر مس نیر در آن استفاده شود. این لنت ها در خودروهای پرفورمنس و خودروهای مسابقه ای که گرمای بالایی هنگام ترمز ایجاد می کنند عملکرد بسیار مناسبی دارند.

 • ترمزهای سرامیکی عموما بسیار گران هستند و از این رو برای مصرف عمومی مناسب نمی باشند.
 • این لنت ها بسیار با دوام می باشند و بسیار آرام خورده می شوند. از این رو در فواصل بسیار طولانی نیاز به تعویض آنها می باشد.
 • لنت های سرامیکی در شرایط سخت ترمزگیری بسیار خوب عمل می کند و می تواند حرارت را به خوبی دفع کند.

نشانه هایی از اینکه لنت های ترمز نیاز به تعویض دارند.

 • تولید کننده ها تکه بسیار کوچکی از آهن نرم را در لنت ترمز قرار می دهند، هنگامی که تا سطح مشخصی خورده شد، آهن شروع به ساییدن به دیسک چرخ می کند. اگر شما صدای جیغ زدن در هنگام ترمزگیری می شنوید، این نشانه ای از این است که لنت ترمز نیاز به تعویض دارد.
 • خودروهای به روز تر یک سیستم مانیتورینگ پیشرفته دارند. این سیستم از طریق یک مدار الکترونیکی یک اخطار ارسالم می کند و چراغ اخطار روشن می شود. از این رو با روشن شدن چراغ آلارم می توان فهمید که زمان تعویض لنت می باشد.